دنیای فناوری و تکنولوژی قیمت و خرید پرطرفدارترین دوربین عکاسی های خانگی، پرفروش ترین دوربین‌ عکاسی ها در ایران، دوربین عکاسی DSLR دیجی کالا - کتابخانه آی تی

در این مقاله، به معرفی دوربین عکاسی DSLR یا دیجیتال بازتابی خواهیم پرداخت. این دوربین عکاسی یکی از پر طرفدار ترین دوربین های خانگی است که به وسیله سیستم دیجیتالی و مکانیکی، عکس برداری را انجام می دهد.

کلمه SLR که در نام این دوربین مشاهده می شود، مخفف شده عبارت SINGEL LENS REFLEX است و معنای آن، “تک لنزی بازتابی” می باشد.

 

قیمت و خرید پرطرفدارترین دوربین عکاسی های خانگی، پرفروش ترین دوربین‌ عکاسی ها در ایران، دوربین عکاسی DSLR دیجی کالا

دوربین عکاسی های خانگی

دور بین عکاسی های DSLR در حقیقت‌ همان دوربین های معروف دیجیتالی هستند که در سراسر دنیا، طرفداران زیادی داشته و جزو پر فروش‌ترین دوربین های عکاسی خانگی می باشند. اما مکانیزمی که به وسیله آن، به دیدن و ثبت تصاویر می پردازند، تفاوت اساسی این دوربین ها است.

مکانیزم دوربین های DSLR، متشکل از یک منشور پنج وجهی و آینه‌ای مکانیکی می باشد.

وقتی پرتو های نور به لنز دوربین برخورد می کنند، از درون لنز به آینه مذکور برخورد می کنند و پس از آن، به منشور ۵ وجهی فرستاده می شوند.

سپس از طریق منظره یاب، تصویر ایجاد شده به چشم ما خواهد رسید.

کیفیت بسیار بالا و قابلیت تطبیق تصاویر، از ویژگی های خاص و متمایز کننده این نوع دوربین عکاسی ها می باشد.

چرا باید دوربین عکاسی DSLR را خریداری کنیم؟

بدیهی است که مدل ها و انواع گوناگونی از دوربین‌ های عکاسی خانگی تولید و به بازار عرضه شده اند. این دوربین های عکاسی، بسته به نوع و مدلی که دارند، خصوصیات منحصر به فرد خود را نیز دارا می باشند.

کاربران به دلایل و مقاصد مختلفی قصد خرید دوربین های عکاسی را دارند، دقیقا به همین دلیل است که آن ها پیش از اقدام به خرید این دستگاه، باید بدانند که کدام دوربین مناسب آن ها بوده و به دنبال چه نوع دوربینی هستند.

گزینه‌ای تحت عنوان “اتوماتیک” در دوربین عکاسی های DSLR وجود دارد که کاربران را قادر می سازد تا بدون داشتن هیچ مهارتی در زمینه عکاسی، تصاویر خود را به راحتی ثبت کنند.

گزینه های متعددی در دوربین DSLR موجود است که کاربران می توانند برای عکاس برداری با کیفیت تر و بهتر، از آن ها استفاده کرده و از عکاسی کردن، نهایت لذت را ببرند.

تمام تنظیمات مذکور، به صورت دستی بوده و کاربران از این جهت‌، راحتی زیادی دارند و قادر خواهند بود مطابق نیاز و سلیقه خود، این تنظیمات را اعمال کنند. برای عکس برداری ورزشی، حیاط وحش، تهیه عکس های لحظه ای، فضاهایی با نور متغیر (مثل مکان های پر نور یا کم نور) و عکاسی ماکرو، باید تنظیمات را به صورت دستی انجام داد و حالت اتوماتیک برای این سبک عکس برداری ها، قابل استفاده نمی باشد. زیرا استفاده از این حالت، باعث افت کیفیت عکس ثبت شده خواهد شد.

دوربین عکاسی مذکور، قابلیت های متعدد و فراوانی دارد. به همین دلیل، کاربران باید قبل از خریداری کردن این وسیله‌، اطلاعات کافی در مورد نحوه کار با دوربین ها و نحوه عکس برداری کسب کنند و سپس اقدام به خرید این دوربین عکاسی کنند.

زیرا قیمت این نوع دوربین ها کمی بالا بوده و در صورت کمبود اطلاعات در این زمینه و خرید کالای نامناسب، خریدار باید متحمل ضرر های متعددی شود.

جزئیات فراوانی وجود دارد که خریداران دوربین های عکاسی، پیش از اقدام به خرید این وسیله باید به آنها توجه کنند. در این مقاله، مهم ترین نکات گرد آوری شده اند تا به کاربرانی که قصد خرید این وسیله را دارند، کمک کند تا مناسب ترین انتخاب را داشته باشند.

مهم ترین نکاتی که قبل از خرید دوربین عکاسی DSLR باید به آن ها توجه کنید:

حسگر دوربین عکاسی:

احتمالا اکثر کاربرانی که در زمینه دوربین های عکاسی اطلاعاتی دارند، می دانند که حسگر دوربین عکاسی اولین نکته‌ ای است که پیش از خرید، باید به آن توجه داشت.

عکاسان زیادی وجود دارند که به حسگر دوربین عکاسی، به سبب اهمیت زیاد آن، لقب ” قلب دوربین” را می دهند.

اگر قصد خرید دوربین عکاسی را دارید، در هنگام خرید حتما به نوع حسگر توجه کنید. همچنین از دقت و اندازه آن نیز غافل نشوید.

به این علت که ثبت عکسی با کیفیت بالا، بسیار وابسته به حسگر دوربین عکاسی است.

حسگر دوربین های عکاسی، از ماده ای به نام سیلیکون ساخته شده است که روی آن، سلول های حساس به نور بسیار زیادی وجود دارد.

اگر راجع به این سلول های حساس با نور کنجکاو هستید، باید گفت که درون این سلول ها، تعداد زیادی دیود وجود داشته که به آن ها پیکسل گفته می شود.

در حقیقت، نحوه عملکرد حسگر در دوربین های عکاسی DSLR، به این صورت است که، تصویر را به سیگنال های شیمیایی تبدیل می کند.

طبق یک قاعده کلی، کیفیت عکس های شما، با افزایش اندازه حسگر (و در نتیجه افزایش سلول های حساس به نور)، افزایش خواهد یافت و حسگر های بزرگ، با کیفیت تر هستند.

 

حسگر های دوربین عکسای، در دو دسته قرار می گیرند:

دسته اول: حسگرهای CCD

دسته دوم: حسگرهای CMOS

حسگر های دسته دوم، دقت کمتری نسبت به حسگر های دسته اول داشته و در نتیجه کیفیت حسگر های دسته اول بالاتر است.

مطابق نظرات کاربران دوربین های عکاسی، تصاویر ثبت شده توسط حسگرهای CCD، وضوح بسیار بالاتری نسبت به دوربین های عکاسی مجهز به حسگر های CMOS دارند.

حسگر های نوع CCD، قادر هستند تا حتی در نور بسیار ضعیف، عکس های بسیار خوبی را ثبت کنند.

با توجه به کیفیت و کارآیی های حسگر های نوع CCD، طبیعی است که این نوع حسگر ها، انرژی بیشتری نسبت به حسگر های نوع CMOS مصرف کرده و سریع تر باعث خالی شدن شارژ باتری دستگاه خواهند شد.

با توجه به مطالب ذکر شده، افرادی که دوست دارند عکس هایی با کیفیت بالا داشته باشند، بهتر است دوربین های عکاسی DSLR با حسگر CCD را انتخاب کنند. اما اگر اهمیت سریع خالی نشدن شارژ باتری دستگاه، از اهمیت عالی بودن کیفیت عکس ها، برای شما بیشتر است، محصولات دارای حسگر CMOS انتخاب مناسبی برای شما هستند.

 

دقت حسگرهای دوربین عکاسی:

دقت حسگر های دوربین عکاسی، همواره جزو مهم ترین نکاتی بوده اند که پیش از اقدام به خرید این دستگاه باید مورد توجه قرار بگیرد. دقت حسگر، با واحدی تحت عنوان “مگاپیکسل” سنجیده می شود.

میزان دقت حسگر دوربین عکاسی، در کیفیت تصاویر موثر است، اما بالا بودن دقت حسگر، با میزان کیفیت عکس ارتباط عمیقی نداشته و زیاد به آن وابسته نیست.

به این دلیل که عوامل گوناگونی بر کیفیت تصاویر ثبت شده، موثرند.

زمانی که اقدام به چاپ تصاویر ثبت شده خود کنید، دقت حسگر مشخص خواهد شد. به این علت که با افزایش دقت حسگر، شما را قادر خواهد ساخت تا تصاویر خود را در ابعاد بزرگتری چاپ کنید.

نوع لنز دوربین عکاسی DSLR :

در هنگام خرید دوربین عکاسی های DSLR، از دقت به نوع لنز دوربین غافل نشوید. زیرا یکی از عوامل موثر در تصاویر ثبت شده شما، کیفیت لنز مورد استفاده قرار گرفته در دوربین عکاسی است.

در دوربین های عکاسی، لنز های متعددی به کار می روند. سه نوع لنزی که در دوربین های عکاسی استفاده می شوند:

 

۱_لنز تله فتو

۲_لنز عریض

۳_لنز زوم

 

معمولا درون هر دوربین عکاسی، چندین لنز وجود دارد. زاویه دید هر کدام از این لنز ها، ویژه خودشان بوده و منحصر به فرد است.

نوع زاویه دید و لنز دوربین، با توجه به نوع عکاسی که می خواهید انجام دهید، توسط دوربین تنظیم می شود.

در دوربین های عکاسی DSLR، معمولا امکان تعویض لنز دستگاه وجود دارد.

بنابراین شما قادر خواهید بود تا لنز های متناسب با دستگاهتان را به طور مجزا خریداری کنید و مورد استفاده قرار دهید.

 

قابلیت ISO در دوربین های عکاسی DSLR :

نوعی قابلیت برای تنظیم نور تابیده شده از محیط، به حسگر های نور در دوربین های عکاسی وجود دارد کا به آن “ایزو” می گویند.

ممکن است کاربران، گاهی قصد عکس برداری در محیطی با نور نا کافی را داشته باشند. در شرایط این چنینی، شما می توانید با فعال کردن قابلیت ایزو، باعث بالاتر رفتن نور دریافتی از محیط شوید و جزئیات را واضح تر مشاهده کنید.

در حقیت، قابلیت ایزو در دوربین های عکاسی، نشان دهنده حساسیت فیلم به نور می باشد.

زیاد و یا کم بودن این قابلیت، در ایجاد شدن نویز تصاویر ثبت شده، بسیار موثر می باشد.

معمولا قابلیت ایزو، توسط تولید کنندگان دوربین های عکاسی خانگی و مبتدی، روی ۳۲۰۰ درجه تنظیم شده است.

اگر دوربین عکاسی مورد استفاده حرفه‌ای تر باشد، کاربران مجاز هستند تا بدون ایجاد هیچ مشکلی، میزان آن را تا ۱۲۸۰۰ تنظیم کنند.

دقت کنید که هنگامی که مشغول عکاسی هستید، میزان این قابلیت را بیش از اندازه بالا یا پایین نبرید. زیرا این کار، باعث کاهش کیفیت تصاویر شما خواهد شد. به ویژه تصاویری که قصد چاپ آن ها را دارید.

فوکوس در دوربین عکاسی:

یک قابلیت مهم و حیاتی برای عکس برداری با دوربین های عکاسی DSLR، فوکوس نام دارد.

فوکوس قابلیتی در دوربین های عکاسی است که دقت تصویر سوژه را افزایش داده و عمل واضح سازی را انجام می دهد.

فوکوس به طور کلی، به دو روش انجام می شود:

 

۱_فوکوس اتومات

۲_فوکوس دستی

لازم به ذکر است که همه دوربین های عکاسی عرضه شده در بازار، مجهز به هر دو قابلیت ذکر شده می باشند.

قابلیت فوکوس خودکار، موجب می شود تا با توجه به شرایط، دوربین های عکاسی بتوانند بهترین و با کیفیت ترین تصویر را ثبت کنند.

قابلیت فوکوس خودکار، سبب می شود تا دوربین های عکاسی به طور خودکار، روی سوژه فوکوس کنند. بنابر این، سوژه مورد نظر شما، با وضوح بیشتری نسبت به جزئیات دیگر ثبت شده در کادر دوربین نمایش داده خواهد شد.

زمانی که فوکوس اتوماتیک عملکرد صحیحی ندارد، عمل واضح سازی توسط فوکوس دستی صورت می گیرد.

بسیار مهم و ضروری لست که این قابلیت در دوربین عکاسی DSLR وجود داشته باشد.

کار با فوکوس دستی برای افراد مبتدی، کمی دشوار و خسته کننده است، زیرا تنظیم و استفاده از این فوکوس به مقداری مهارت نیاز دارد.

 

فرمت های ذخیره عکس:

معمولا تصاویر در دوربین های عکاسی دیجیتال، با فرمت JPG ذخیره می شوند.

اما انواعی از از دوربین های عکاسی موجود هستند به کاربران این امکان را می دهند تا تصاویر خود را با فرمتهایی مانند RAE و TIFF و … ذخیره کنند.

لازم به ذکر است که این قابلیت برای کاربران وجود دارد که فرمت دلخواه خود را تعیین و تصاویر را با آن فرمت ذخیره کنند.

فلاش دوربین عکاسی:

احتمالا همه کاربران مطلع هستند که کاربرد فلاش دوربین، روشن کردن محیط تاریک یا کم نور و ایجاد روشنایی در شب می باشد.

بر روی هر دوربین، فلاش هایز نصب شده است که از جهات مختلفی متفاوت هستند. مانند رنگ فلاش، قدرت روشنایی، تعداد و…

وجود فلاش در دوربین عکاسی های DSLR، بسیار ضروری و حیاتی می باشد و کاربران حتما قبل از خرید، باید از وجود فلاش و ویژگی‌های آن آگاه و مطمئن شوند.

قابلیت فیلم برداری:

قابلیت فیلم برداری در بسیاری از مدل های دوربین عکاسی موجود است و کارآیی زیادی برای بسیاری از کاربران دارد.

البته نباید از این موضوع که کیفیت فیلم های ضبط شده نسبت به دوربین های فیلم برداری قابل مقایسه نیست، چشم پوشی کرد. اما به طور کلی، وجود قابلیت فیلم برداری در دوربین های عکاسی، در بسیاری از مواقع مفید بوده و میتواند به کاربران کمک کند. در واقع این ویژگی برای دوربین های عکاسی، یک مزیت محسوب می شود.

 

لرزش گیر دوربین های عکاسی:

قابلیتی تحت عنوان “لرزش گیر” در دوربین های عکاسی موجود است. این قابلیت به کاربران این امکان را می دهد تا لرزش های ناشی از تکان خوردن دست را حذف کنند و در نتیجه کیفیت تصاویر را بهبود بخشند.

به بیان صریح تر، با استفاده از این قابلیت، دیگر عکس های شما تار و بهم ریخته نخواهد بود و در نتیجه کاربران قاد هستند کیفیت تصاویر خود را افزایش دهند.

دوربین عکاسی DSLR نیز، این قابلیت را دارد.

این خصوصیت، برای افراد مبتدی و تازه کار که به تازگی شروع به عکاسی کرده‌ اند، بسیار مفید و موثر است.

سیستم نور سنجی در دوربین های عکاسی:

در دوربین های عکاسی، نوعی سیستم تشخیص نور محیط وجود دارد که به آن “سیستم نور سنجی” می گویند. به وسیله این قابلیت، کاربران قادر خواهند بود تا نور تصویر را قبل از عکس برداری تنظیم کنند.

اینکار در دوربین های عکاسی دیجیتال، معمولا به صورت اتوماتیک انجام شده و نیازی به تنظیم دستی نیست.

البته کاربران نیز میتوانند، به صورت دستی این قابلیت را تنظیم کرده و میزان نور را با تغییر دیافراگم، ایزو و سرعت شاتر تعیین کنند.

همچنین، دوربین های عکاسی گزینه های از پیش تعیین شده‌ای برای حالت های مختلف از جمله، حالت هوای آفتابی، ابری، مهتابی، نور لامپ و … دارند.

 

لطفا به این مطلب رای دهید
[Total: 0 Average: 0]
بازدید : 0 views بار دسته بندی : دیلیت اکانت تاريخ : 28 اکتبر 2023 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.