دنیای فناوری و تکنولوژی معرفی و راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه هوای خانگی ایرانی برای منزل دیجی کالا - کتابخانه آی تی

آلودگی هوا امروزه تبدیل به یکی از اصلی­ترین دغدغه­های جامعه جهانی شده است. سبک زندگی مدرن و گسترش صنایع و تولیدات، در کنار تمامی نکات مثبتش معضلاتی نیز به همراه داشته است که آلودگی هوا را می­توان از جمله مهم­ترین این معضلات دانست. آلودگی هوا علاوه بر تاثیرات جبران ناپذیری که بر محیط زیست میگذارد می­تواند موجب ایجاد بیماری­های تنفسی و قلبی در افراد شود.

معرفی و راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه هوای خانگی ایرانی برای منزل دیجی کالا

دستگاه تصفیه هوای خانگی

تحقیقات و پژوهش­های جدید نشان می­دهد که مشکل آلودگی هوا نه فقط برای افراد حاضر در محیط­های باز بلکه برای ساکنین منازل نیز تبدیل به تهدیدی جدی شده است. به همین دلیل تنفس هوای منازل نیز به خصوص در شهرهای آلوده می­تواند علائم و مشکلات جدی نظیر آسم، حساسیت و… را برای افراد به همراه داشته باشد.

این یافته­ها لزوم استفاده از دستگاه­های تصفیه هوای خانگی را بیش از پیش نمایان می­سازد. همین موضوع سبب افزایش تقاضا برای خرید دستگاه­های تصفیه هوای خانگی در سالیان اخیر شده است. در حقیقت با خرید این دستگاه می­توانید هوای درون منزل را تصفیه و پاکسازی نمایید و با تنفس این هوای تمیز، از خطرات و مشکلات جسمی به دور باشید.

 

برای خرید یک دستگاه تصفیه هوای خانگی مناسب توجه به چه نکاتی الزامی می­باشد؟

سطح کیفیت هوای خانه

اگر افراد ساکن خانه(در صورتی که بیشتر تایمشان را در خانه سپری می­کنند) دچار حساسیت و آلرژی می­شوند ممکن است در نتیجه وجود ماده آلرژی زا(گرد و غبار، پرزها، گرده گیاهان و…) در هوای خانه باشد. در چنین شرایطی بهتر است به سراغ خرید دستگاه تصفیه هوایی بروید که دارای فیلتراسیون مناسب برای ذرات معلق در هوا باشد.

فیلتراسیون در دستگاه­های تصفیه هوا به شکل­های مختلفی صورت می­گیرد که هر کدام مزایا و معایبی دارند. اما یافته­ها نشان می­دهد که فیلترهای HEPA بهترین نوع فیلتر در این دستگاه­ها به شمار می­روند. به طور کلی توصیه ما به شما خرید دستگاه­های تصفیه هوای دارای فیلترهای چند منظوره می­باشد. زیرا با این دستگاه­ها به راحتی از شر تمامی مواد شیمیایی، آلاینده­ها، دودها و … خلاص می­شوید و می­توانید از تنفس هوایی سالم اطمینان حاصل کنید.

 

اندازه دستگاه تصفیه

دستگاه­های تصفیه هوای خانگی موجود در بازار در سایزها و ابعاد مختلفی عرضه می­شوند تا بتوانند کارایی لازم برای پوشش تمامی مساحت­ها اعم از کوچک و بزرگ را داشته باشند. هر کدام از این ابعاد برای پوشش فضای مشخصی مناسب هستند. طبیعتا هر چه اندازه دستگاه بزرگتر باشد قدرت تصفیه آن بیشتر بوده و میتواند حجم هوای بیشتری را تصفیه کند. بنابراین برای خرید دستگاه تصفیه هوای مناسب سراغ گزینه­هایی بروید که متناسب با فضای مورد نیاز شما باشند.

 

ACH یا تعداد دفعات تعویض هوا در یک ساعت

ACH از جمله معیارهای مهم در انتخاب دستگاه تصفیه مناسب به شمار می­رود. این شاخص در حقیقت بیانگر تعداد دفعاتی است که دستگاه می­تواند در طول یک ساعت هوای محیط را تصفیه کند. اگر در منزل شما افرادی دارای آسم یا سابقه آلرژی هستند بهتر است به سراغ دستگاه­هایی با ACH 4 یا بیشتر بروید.

 

توان (قدرت پوشش)دستگاه تصفیه

در انتخاب دستگاه تصفیه با قدرت مناسب باید به عواملی نظیر حجم هوای محیط و نوع جریان هوای آن توجه کنید. هر چقدر فضا بزرگتر باشد و جریان هوا در آن آزادتر باشد(فضاهای باز یا فضاهایی که در و پنجره کامل بسته نشده­اند) توان دستگاه تصفیه نیز باید بیشتر باشد.

برای سنجش حجم هوای محیط بهتر است طول و عرض و ارتفاع تقریبی آن را در هم ضرب کنید و دستگاهی با توان مشابه حجم محیط خریداری کنید.

 

CADR (سرعت عملکرد دستگاه تصفیه هوا)

همانطور که از اسمش پیداست این شاخص نشان ­دهنده سرعت عملکرد دستگاه می­باشد و هر چقدر مقدار بالاتری را نشان دهد بیانگر سرعت، ظرفیت و کارایی بیشتر دستگاه است. برای انتخاب دستگاهی با CADR مناسب هم توجه حجم هوای محیط و جریان هوای آن لازم و ضروری است.

امکانات جانبی دستگاه­های تصفیه هوا

مواردی که تا کنون ذکر شد به نوعی قابلیت­ها و آبشن­های اصلی شایان توجه در هنگام خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی به شمار می­روند. اما در کنار این آبشن­های اصلی، دستگاه­های تصفیه هوا نیز همانند تمامی محصولات دیگر موجود در بازار یک سری قابلیت­های جانبی نیز دارند که با هدف تسهیل استفاده کاربران طراحی شده­اند.

 

 

در مورد دستگاه­های تصفیه هوای خانگی آبشن­هایی نظیر وجود حسگرهای کیفیت هوا، قابلیت کنترل از راه دور، تغییر سرعت فن­ها و… جزو این قابلیت­های جانبی به شمار می­روند که در ادامه به برخی از آنها بر حسب درجه اهمیتشان اشاره می­کنیم:

هشدار تعویض فیلتر

تعویض فیلتر از جمله الزامات کارکرد صحیح دستگاه تصفیه به شمار می­رود. هشدار تعویض فیلتر در حقیقت زمان لازم برای اقدام به تغییر فیلتر را به کاربر نشان می­دهد. این هشدار در برخی مدل­ها به صورت روزشمار عمل می­کند و در مدل­های پیشرفته­تر با توجه به وضعیت فیلتر و آلودگی هوا زمان دقیق را یادآوری می­کند.

 

سنسور گرد و غبار(سنسور تشخیص کیفیت هوا)

وجود این حسگر در برخی مدل­ها سبب می­شود که دستگاه به طور اتوماتیک با تشخیص کیفیت هوای محیط سرعت کارکرد فن و تصفیه هوا را تنظیم نماید.

امکان تنظیم سرعت فن

علاوه بر امکان تنظیم دستی سرعت فن، در برخی مدل­ها بدلیل وجود سنسور تشخیص کیفیت هوا، سرعت فن به شکل خودکار تنظیم می­شود.

 

 فیلتر ثابت یا قابل تعویض

اغلب دستگاه­های موجود در بازار قابلیت تعویض فیلتر را دارند و پس از یک دوره مصرف(که بسته به برند دستگاه و میزان آلودگی محیط از یک ماه تا چند ماه متغیر است) می­توان به راحتی فیلترها را تعویض نمود. اما بعضا مدل­های دارای فیلتر ثابت نیز در بازار یافت می­شوند که برای تمیز کردن آنها فقط کافی است از دستگاه مکش استفاده کنید. این مدل­ها اما قیمت بیشتری دارند و معمولا استقبال زیادی از آنها صورت نمی­گیرد.

بنابراین پیشنهاد ما به شما خرید دستگاه تصفیه­ای که قابلیت تعویض فیلتر را داشته باشد. البته حتما توجه داشته باشید که از برندی معتبر و در دسترس خرید کنید تا برای تعویض فیلتر و احیانا سایر قطعات با محدودیت مواجه نشوید.

 

تایمر روشن/خاموش

بعضی از مدل­های موجود در بازار با هدف صرفه­جویی در مصرف برق و افزایش طول عمر دستگاه تصفیه، دارای تایمری هستند که می­تواند به طور اتوماتیک دستگاه را حین وجود آلودگی در هوا روشن کرده و هنگامی که کیفیت هوا مطلوب است  خاموش نماید.

میزان صدای دستگاه

چرخش فن دستگاه­های تصفیه سبب تولید صدا می­شود. بدیهی است که هر چقدر سرعت این چرخش بیشتر باشد صدای تولیدی نیز بیشتر است. بنابراین اگر موضوع صدای تولیدی توسط دستگاه برای شما حائز اهمیت است و با صدای بلند اذیت می­شوید بهتر است دستگاهی را خریداری کنید که سرعت چرخش فن آن کمتر باشد.

نرم افزارهای هوشمند

برخی از دستگاه­های تصفیه هوا به صورت هوشمند طراحی شده و دارای قابلیت اتصال به گوشی­های هوشمند هستند. برای ایجاد اتصال در چنین شرایطی فقط کافی است نرم­افزار مربوطه را در گوشی خود نصب کنید تا ضمن کنترل دستگاه به اطلاعاتی نظیر میزان آلودگی محیط، سرعت فن­ها و… دست پیدا کنید.

 

سیستم­های تصفیه هوای کلی

این سیستم­ها در حقیقت از کارایی و توان بالاتری برخوردار هستند و می­توانند حجم بالایی از هوا را تصفیه کنند. بنابراین می­توان به جای نصب یک دستگاه تصفیه در هر اتاق به طور کلی از یک سیستم تصفیه هوای کلی برای محیط خانه استفاده کنید تا از لحاظ اقتصادی نیز سود کرده باشید.

البته اگر افراد ساکن منزل دارای آسم یا علائم آلرژی هستند خرید این مدل­ها را به شما توصیه نمی­کنیم.

محل نصب دستگاه تصفیه هوای خانگی

اگر چه از این دستگاه می­توان در تمامی بخش­های خانه اسفاده نمود اما به دلیل اینکه اغلب افراد بیشتر تایم خود را در اتاق خواب می­گذرانند پیشنهاد ما این است که دستگاه را در اتاق­های خواب نصب کنید تا به هوای پاک و تصفیه شده در محل خواب خود دسترسی داشته باشید.

 

لطفا به این مطلب رای دهید
[Total: 0 Average: 0]
بازدید : 1 views بار دسته بندی : دیلیت اکانت تاريخ : 27 اکتبر 2023 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.